Milionowy turysta zwiedził Kopalnię Soli "Wieliczka"

Wielicką kopalnię odwiedził dziś tegoroczny milionowy turysta. Szczęście uśmiechnęło się do Agnieszki Santos-Jose z Wielkiej Brytanii. Czekała na nią m.in. beczka soli symbolizująca gościnność i przyjaźń.

Specjalnie dla milionowego gościa w pracowni wielickich górników-rzeźbiarzy powstał też solny krasnal. Wśród nagród były też kosmetyki z najnowszej linii produktów na bazie wielickiej solanki oraz voucher na usługi i produkty kopalni: pani Santos może wybierać spośród trzech propozycji (zwiedzanie Trasy Turystycznej, Trasy Górniczej oraz tężni, zaproszenie na podziemnego Sylwestra i jeden z koncertów lub pobyt w uzdrowisku wraz z noclegiem na głębokości 135 m).

- Jestem zaskoczona i szczęśliwa! Do Polski przylecieliśmy na ślub, przy okazji postanowiliśmy trochę pozwiedzać. Wielicka kopalnia jest w każdym przewodniku – koniecznie chcieliśmy pokazać ją naszym dzieciom – mówiła milionowa turystka. Pani Agnieszka pochodzi z Poznania. Rodzinę założyła jednak w Wielkiej Brytanii. Na Trasę turystyczną wybrała się w towarzystwie męża oraz dzieci – 7-letniej córki oraz 3-letniego syna.

Milion nie jest dziełem przypadku

- Międzynarodową sławę podziemia zawdzięczają nie tylko swym unikatowym walorom kulturowym i przyrodniczym, ale też bogatej ofercie turystycznej, leczniczej, eventowej – mówi Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie rekordowy – spodziewamy się nawet 1 mln 350 tys. gości. Milionowego turystę witamy ponad dwa tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym.

W samym tylko sierpniu kopalnię zwiedziło 201 tys. turystów, co oznacza, że był to najlepszy pod względem liczby gości miesiąc w całej historii solnego zabytku.

- W ostatnich latach do Trasy Turystycznej została włączona m.in. komora Witosa, w której urządziliśmy podziemny plac zabaw – wylicza prezes Kajetan d’Obyrn. - Nie słabnącym zainteresowaniem turystów cieszy się multimedialna ekspozycja w komorach Lill Górna i Kazanów z jedynym na świecie podziemnym kinem 5D. Nie brakuje też chętnych na wędrówkę Trasą Górniczą. – podkreśla.

- Kopalnia Soli „Wieliczka” rozwija również działalność uzdrowiskową – dodaje Marian Leśny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - W ubiegłym roku podziemne sanatorium wzbogaciło się o dwie komory (Boczkowskiego i Smok). Na powierzchni uruchomiliśmy tężnię – od połowy marca, kiedy to tężnia ruszyła po zimowej przerwie, z solankowych inhalacji skorzystało już ponad 100 tys. osób.

Badanie ruchu turystycznego w roku 2014 sporządzone na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wykazało, że jednym z trzech najatrakcyjniejszych w naszym województwie miejsc jest Kopalnia Soli „Wieliczka”. Zwiedzanie tematyczne, zwiedzanie dla dzieci, różne trasy, liczne wydarzenia kulturalne, uzdrowisko i tężnia, baza noclegowa (również podziemna), doskonała gastronomia, wreszcie bogactwo solnych produktów sygnowanych logo wielickiej kopalni – naprawdę jest w czym wybierać.

Tomasz STODOLNY
comments powered by Disqus