Koalicja PO-PSL nie odda władzy w Małopolsce?

Przed wyborami, a przede wszystkim krótko po nich - gdy publikowano pierwsze nieoficjalne i cząstkowe wyniki głosowania - wydawało się, że władzę w małopolskim sejmiku przejmie Prawo i Sprawiedliwość. Ale dziś bardziej prawdopodobne jest to, że Małopolską rządzić będzie nadal koalicja PO-PSL.

Wszystko wskazuje na to, że Marek Sowa (PO) nadal będzie marszałkiem Małopolski.

- Udało się to, co niedawno wydawało się niemożliwe - mówił dziś rano w Radiu Kraków szef krakowskiej i małopolskiej PO Grzegorz Lipiec. Jak informowaliśmy już wczoraj, ze wstępnych wyliczeń wynika, że w sejmiku wojewódzkim koalicja PO - PSL będzie miała 22 mandaty. O jeden więcej niż w poprzedniej kadencji.

Prawdopodobny podział mandatów w 39-osobowym sejmiku:

  • PiS - 17 mandatów
  • PO - 14 mandatów
  • PSL - 8 mandatów

- Wiemy jakie wyniki były w kraju. Małopolska była skazywana na porażkę. Nasze mocne listy pomogły w wygranej PO i PSL. Listy ludowe były mocne i ta pierwsza strona książeczki też pomogła - przyznał na antenie Radia Kraków Grzegorz Lipiec.

Jak informuje w dzisiejszym wydaniu "Gazeta Wyborcza", w ciągu najbliższych dni PO przedstawi swoją decyzję PSL i rozpoczną się rozmowy koalicyjne. Jednocześnie w rozmowie z dziennikiem Wojciech Kozak z PSL zadeklarował: - Nie sądzę, by był wielki problem z zawarciem koalicji.

Wygląda na to, że PiS wygrał wybory wprowadzając do sejmiku najwięcej radnych, ale rządzić będzie ktoś inny. 

Tomasz STODOLNY
comments powered by Disqus