Wydarzenia

Otwarto Planetarium w Niepołomicach - zdjęcia

W obiektywie Malopolanin.pl

W blasku zachodzącego słońca odbyło się przecięcie wstęgi, którego wespół dokonali: burmistrz Niepołomic, gen. Mirosław Hermaszewski (jedyny Polak, który poleciał w kosmos) oraz dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Tłumy młodzieży i dorosłych szczelnie wypełniły salę, w której po ceremonii poświęcenia rozpoczęły się wspaniałe pokazy i projekcje.

Później w sali konferencyjnej Zamku królewskiego odbyło się jeszcze specjalne spotkanie, na którym gen. Mirosław Hermaszewski krótko opowiedział historię podboju kosmosu i swoją z nim przygodę ilustrując to osobiście wykonanymi zdjęciami (także z orbity).

Planetarium może pomieścić 40 osób. Wyposażone jest w dwa duże projektory multimedialne, na których można wyświetlać seanse tematyczne, nie tylko związane z astronomią, ale także przyrodnicze czy edukacyjne. Kopuła obiektu wykonana została nowoczesną metodą  w formie konstrukcji monolitycznej. Jej średnica to osiem metrów.

W planetarium można zobaczyć między innymi sztuczne niebo, ruch planet, ruch Słońca. Można też zobaczyć jak wyglądało niebo miliony lat temu oraz jak będzie wyglądać w przyszłości.

Niepołomickie obserwatorium odwiedzało dotąd rocznie średnio około 10 tysięcy osób. Teraz, po otwarciu planetarium, liczba ta znacznie wzrośnie. To jedyny tego typu obiekt w całej Polsce południowej

[kezu, ts

 

comments powered by Disqus

Komentarze