Wydarzenia

Kościół i polityka w Tomaszowicach - zdjęcia

W obiektywie Malopolanin.pl

O etyce, kościele i polityce przez dwa dni dyskutują etycy, księża i politycy na XI w konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", którą zorganizowali Uniwersytet Papieski w Krakowie.

W piątek przed południem konferencję otwierali prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff. Prezydent Niemiec nawiązał do trudnej historii obu krajów, wspominając o Sonderaktion Krakau - niemieckiej akcji pacyfikacyjnej w listopadzie 1939 skierowanej przeciwko środowisku polskich uczonych, których wywieziono do obozów koncentracyjnych. - Nazwa Kraków brzmi w Europie szczególnie, to duchowe i naukowe serce Polski. Jednak odwiedzając to miejsce, jako głowa państwa niemieckiego, towarzyszy mi także poczucie wstydu. Bo gdyby całkowicie powiodło się to, co zaczęli w 1939 roku narodowi socjaliści, nie byłoby tego duchowego i naukowego serca Polski - mówił prezydent Wulff

- Te słowa dają świadectwo prawdzie, dziękuję za nie - oświadczył bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

- W dłuższej perspektywie liczy się polityka oparta na zasadach etycznych, a nie podporządkowana jedynie doraźnym taktycznym celom. Wielu polskich uczestników tej konferencji wywodzi się z "Solidarności". Udało nam się przeprowadzić pokojowy dialog politycznych adwersarzy, katów i ofiar, którzy umieli razem usiąść przy okrągłym stole. Jestem przekonany, że z tego doświadczenia można czerpać i dzisiaj w innych regionach świata. Ważna jest także odpowiedzialność za język debaty publicznej, który może dzielić lub łączyć. Słowami można wykopać rowy niechęci rozsadzające Europę i jej państwa od wewnątrz - przemawiał polski prezydent.

[lama]

comments powered by Disqus

Komentarze