Sprzedawali pigułki "na usuwanie ciąży"

Handlowali przez internet

KRAKÓW. Dwoje 23-letnich mieszkańców Krakowa sprzedawało przez Internet leki wywołujące poronienie. Zrealizowali setki zamówień od osób z całej Polski.

Tuż przed Świętami w centrum miasta, policjanci zatrzymali dwoje młodych mieszkańców Krakowa w momencie kiedy mieli finalizować kolejną nielegalną transakcję. Podczas przeszukania sprawców jak i należacego do nich samochodu policjanci odnaleźli leki wczesnoporonne.

Od pewnego czasu na jednym z portali internetowych zaczęły pojawiać się ogłoszenia sugerujące możliwość sprzedaży środków wywołujących poronienie. Do sprzedaży oferowane były leki dostępne na receptę, przeznaczone jednak do leczenia różnych chorób osób starszych. Już kilka pastylek tych lekarstw u kobiet w I trymetrze ciąży powodowało poronienie.

- Sprawcy sprzedawali właśnie po kilka pastylek, ale w kilkudziesięciokrotnej przebitce cenowej do cen aptecznych. 2-3 tabletki kosztowały od 300 do 500 złotych. Oprócz leków adresatka dostawała również swoistą „instrukcję obsługi usunięcia ciąży" - relacjonuje Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzący postępowanie szacują, że mogło dojść do kilkuset sprzedaży.

Podczas przeszukania mieszkań zarówno mężczyzny jak i kobiety znaleziono kilkanascie telefonów komórkowych, kilkadziesiąt kart prepaidowych, laptopy oraz kilkaset potwierdzeń nadania przesyłek do adresatów w całej Polsce. Policjanci znaleźli również kilkadziesiąt tabletek różnych leków poronnych.

Para usłyszała zarzuty wprowadzania do obrotu produktów leczniczych wykorzystywanych jako leki wczesnoporonne nie posiadając na to pozwolenia (art. 124 Ustawy Prawo Farmaceutyczne).
Śledczy w toczącym się postępowaniu będą ustalać, do kogo trafiły leki oraz w jaki sposób sprawcy nabywali je w aptekach.

tim
comments powered by Disqus