Wydarzenia

 • Lodowica w Krakowie - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Od kilku dni w Krakowie i wielu innych miejscach Małopolski panuje lodowica (to taka trochę inna gołoledź). Lód utrzymuje się na drzewach krzewach, samochodach a nawet ścianach domów. Trochę w mniejszym stopniu na drogach i chodnikach choć jest niebezpiecznie, bo jednak bardzo ślisko...

  więcej

 • Ponad 4 mln zł z UE na Strefę w Trzebini

  Dofinansowanie pokryje 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji

  Wicemarszałek Roman Ciepiela i burmistrz Trzebini Stanisław Szczurek podpisali we wtorek umowę o przekazaniu środków na dofinansowanie budowy infrastruktury dla powstającej Strefy Aktywności Gospodarczej „Górka” w Trzebini.

  więcej

 • Będą ważne zmiany w ustawie śmieciowej?

  Przegląd prasy

  "Rzeczpospolita": Gminy będą mogły ustalać opłaty za odbiór odpadów komunalnych, stosując różne metody obliczania stawki, a nie tylko jedną, jak zakłada obecna ustawa – uznali senatorowie. I zaproponowali projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

  więcej

 • Karetka obok, a skierowali inną. Pacjent zmarł

  Przegląd prasy

  NIEPOŁOMICE. - Mieszkaniec Niepołomic, którego dom znajduje się 250 metrów od lokalnego pogotowia ratunkowego, nie doczekał się pomocy. Dyspozytor z Krakowa podjął decyzję o ściągnięciu do nieprzytomnego mężczyzny karetki z Nowej Huty - donosi dziś "Gazeta Wyborcza Kraków".

  więcej

 • Małopolska: Ratownicy z karetek bez zasięgu

  Przegląd prasy

  - System dla pogotowia, kupiony przez władze województwa za ponad 13 mln złotych, trzeba jeszcze dofinansować, bo nie działa skutecznie. Ale to i tak nie rozwiąże wszystkich problemów. W Brzesku mówią, że ponad 30 proc. obszaru nie jest objęte zasięgiem - czytamy na pierwszej stronie czwartkowego wydania "Dziennika Polskiego".

  więcej

 • Mittal doktorem honoris causa AGH

  Uroczystość nadania tytułu w najbliższy piątek

  W najbliższy piątek w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii poświęcone nadaniu godności Doktora Honoris Causa Panu Lakshmiemu Mittalowi.

  więcej

 • Mikołaj z Laponii w Krakowie! - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Na scenie Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie pojawił się wczoraj niezwykły gość. Kilkaset dzieci oczekiwało na Świętego Mikołaja prosto z Laponii, z Miasta Ruaviemii, gdzie przez cały rok żyje Mikołaj i działa jego biuro :-).

  więcej

 • Ks. Adam Boniecki z czytelnikami - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Jak wiadomo Ksiądz Adam Boniecki ma oficjalny zakaz swojego przełożonego w zakonie do wypowiedzi w prasie. Jednak wolno mu spotykać się ze swoimi czytelnikami. I właśnie przy takich okazjach można ze znanym księdzem porozmawiać.

  więcej

 • Pochód Mikołajów w Krakowie - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Ponad 100 Świętych Mikołajów przedefilowało wczorajszego popołudnia ulicami Krakowa. Przeszli od Bramy Floriańskiej przez Rynek, plantami obok pomnika Mikołaja Kopernika, pod Oknem Papieskim, Plac Wszystkich Świętych, ul. Grodzka aż na scenę targów Bożonarodzeniowych.

  więcej

 • 70. Konkurs Szopek Krakowskich - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  KRAKÓW. Na Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich zgłosiło się ponad 150 szopkarzy. To rekord w ostatnich latach. Rywalizowano jak zwykle w trzech najważniejszych kategoriach dużej, średniej i małej szopce. Oddzielnie oceniano prace młodzieży i dzieci.

  więcej

 • Skoki narciarskie... na Rynku w Krakowie!

  Małopolska zaskakuje w swoich progach

  W Krakowie będzie można skoczyć na nartach! W najbliższą sobotę i niedzielę (8 i 9 grudnia) na Rynku Głównym ustawiona zostanie mini-skocznia, na której wszyscy chętni spróbują swoich sił w roli „prawdziwych” zawodników. Inauguracyjny skok odda znany aktor Piotr Cyrwus. Wydarzeniu będą towarzyszyć konkursy sportowe, a najlepsi otrzymają m.in. bilety na zawody Pucharu Świata w Zakopanem.

  więcej

 • Barbórka w Wieliczce - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  W poniedziałek w godzinach popołudniowych odbyły się uroczystości Barbórkowe w Kopalni Soli w Wieliczce. W Kaplicy św. Kingi mszę święta odprawił (w zastępstwie chorego metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza) biskup Jan Zając.

  więcej

 • Kolej: Wkrótce mniej połączeń Kraków-Tarnów

  Od 9 grudnia utrudnienia dla pasażerów

  - Od 9 grudnia 2012 roku liczba połączeń kolejowych na trasie Tarnów - Kraków ulegnie zmniejszeniu - informuje Departament Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

  więcej

 • Kraków-Tarnów: Szybciej 'czwórką' czy A4?

  Wyszperane w sieci

  Dziennikarze serwisu Gazeta.pl i "Gazety Wyborczej" postanowili, podzieleni na dwie ekpiy, równolegle dostać się z Krakowa do Tarnowa - jedni jechali krajową "czwórką", a drudzy otwartą wczoraj autostradą.

  więcej

 • A4 Szarów - Tarnów otwarta! - zobacz zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Zgodnie z zapowiedzią w czwartek po południu puszczono ruch na nowo wybudowanym odcinku autostrady A4 Szarów - Tarnów. Nie obyło się bez problemów, bo kontrolująca 57 km odcinek policja zwróciła uwagę m.in. na braki w oznakowaniu.

  więcej

 • 10 tys. butelek piwa wypadło z TIRa - wideo

  KRÓTKO

  Kierowca TIRa na rondzie w Wadowicach zgubił połowę ładunku. Z naczepy wypadło 10 tys. butelek piwa - zawartość spłynęła ulicą do kanału...

  więcej

 • A4: Policja ma zastrzeżenia. Czy dziś otworzą?

  KRÓTKO

  - Opóźnia się oficjalne otwarcie odcinka autostrady A4. Powód? Policja zwróciła uwagę na braki w barierach zabezpieczających pobocze i niedostatki w oznakowaniu. Na razie godzina uruchomienia trasy nie jest znana - informuje serwis gazeta.pl.

  więcej

 • Siostry Radwańskie w akcji 'Szlachetna Paczka'

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Agnieszka i Ula Radwańskie przygotowały w Krakowie "Szlachetną Paczkę". Podarunki kupowane w ramach ogólnopolskiej akcji trafią do matek samotnie wychowujących dzieci.

  więcej

 • Od czwartku pojedziemy A4 Szarów-Tarnów

  Na razie niepełnowartościowa autostrada

  Późnym popołudniem w czwartek kierowcy aut lżejszych niż 12 t będą mogli przejechać po budowanej autostradzie A4 na całym odcinku między Krakowem a Tarnowem - informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

  więcej

 • Sprawa zmarłej pacjentki do prokuratury

  Wojewoda złożył doniesienie

  Jerzy Miller, wojewoda małopolski złożył doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie śmierci pacjentki ze Skrzypnego. Pismo wysłane zostało do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

  więcej

 • 43 mln zł na centrum badawcze w Oświęcimiu

  W dużej mierze za unijne pieniądze

  W Oświęcimiu powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które będzie pracować nad innowacyjnymi produktami branży chemicznej. Ministerstwo Gospodarki zawarło z firmą Synthos S.A. umowę o dofinansowanie inwestycji. W poniedziałek w gabinecie marszałka Marka Sowy uroczyście przekazano umowę gwarantującą ponad 43 mln zł dofinansowania ze środków UE. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

  więcej

 • Chemik z Krakowa chciał wysadzić Sejm

  Udaremnienie ataku na konstytucyjne organy RP

  Pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie planował zamach bombowy na najważniejsze osoby w państwie. Próby detonacji przeprowadzał w Małopolsce od 2000 roku. Mężczyzna został zatrzymany przez ABW.

  więcej

 • Autostradą do Tarnowa w grudniu? To realne

  Przegląd prasy

  Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku będzie można dojechać autostradą do Tarnowa. GDDKiA złożyła już wnioski o pozwolenie na użytkowanie A4 - donosi w dzisiejszym wydaniu "Polska Gazeta Krakowska".

  więcej

 • PKP: Osunięcie ziemi na trasie Kraków-Tarnów

  Utrudnienia do poniedziałku

  Trwają utrudnienia na linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Tarnowem. W piątek około południa miedzy Bochnią a Brzeskiem, w miejscowości Rzezawa doszło do osunięcia ziemi nasypu pod jednym z torów.

  więcej

 • Smog nad całą Małopolską. Przekroczone normy

  Groźne stężenie pyłów w powietrzu

  To już jesień... Oprócz wielobarwnych liści na drzewach sygnalizuje to niestety także wzrastające zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym, czemu sprzyjają jesienne warunki pogodowe. Dziś fatalna sytuacja utrzymuje się na obszarze całej Małopolski.

  więcej

 • Burmistrz Myślenic uniewinniony

  Ws. nieprawidłowości na wysypisku

  Sąd wydał wyrok uniewinniający Macieja Ostrowskiego - burmistrza Miasta i Gminy Myślenice oraz Bronisława Brózdę i Damiana Lisowskiego  w sprawie rzekomego usunięcia w 2006 uchwały z dokumentacji prywatno-gminnej spółki w Myślenicach.

  więcej

 • CBA na tropie burmistrza Niepołomic

  Szkoda w mieniu gminy?

  Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Okręgowej w Krakowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Burmistrza Niepołomic. - Wszystko wskazuje na to, że nieprawidłowości mogły doprowadzić do szkody w mieniu gminy w wysokości przekraczającej 1 mln zł - poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

  więcej

 • AGH pomoże budować Sieci Inteligentne

  Podpisano stosowne porozumienie

  Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Firma GE podpisały w środę porozumienie o współpracy w zakresie promowania i rozwoju koncepcji Sieci Inteligentnych w regionie Małopolska.

  więcej

 • Małopolska: Ponad milion turystów religijnych

  Sakroturystyka w modzie

  W ostatnich latach w Małopolsce obserwuje się stały wzrost zainteresowania turystyką religijną. W 2011 roku do jej stolicy przyjechało aż 1 mln 200 tys. turystów religijnych, czyli o ponad pół mln więcej niż w roku 2009. Tym razem religijno-kulturowe bogactwa Krakowa i Małopolski zaprezentowano w sercu Hiszpanii. 17 października w Madrycie ponad 30 przedsiębiorców i dziennikarzy wzięło udział w warsztatach adresowanych do hiszpańskiej branży turystycznej połączonych z prezentacją oferty turystyki religijnej Małopolski.

  więcej

 • Kongres Przedsiębiorców z Ruchem Palikota

  W obiektywie Malopolanin.pl

  13 października 2012 roku w krakowskiej Starej Zajezdni odbył się Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wśród zaproszonych gości i panelistów był m.in. Andrzej Olechowski (były minister spraw zagranicznych, współzałożyciel PO), Guy Verhofstadt (premier Belgii 1999-2008, Przewodniczący ALDE w Parlamencie Europejskim) oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka PKPP Lewiatan).

  więcej