Wydarzenia

 • Rząd zatwierdził Kontrakt Terytorialny. Miliardy złotych dla Małopolski!

  Zobacz listę strategicznych inwestycji

  Budowa drogi S7 od Lubnia do Rabki, wschodnia obwodnica Krakowa, pierwszy odcinek dwupasmowej drogi z Brzeska do Nowego Sącza, łącznik autostradowy w Bochni, obwodnice: Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej i Zatora, linia kolejowa Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu – to tylko niektóre z inwestycji wpisanych do Kontraktu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. Dzisiaj rząd zatwierdził ten kluczowy dokument.

  więcej

 • Małopolska: Aż 900 komitetów wyborczych!

  Przegląd prasy

  900 komitetów wyborczych zarejestrowano w województwie małopolskim przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. To o 40 więcej niż cztery lata temu.

  więcej

 • Wybory do sejmiku: Małopolska podzielona na okręgi

  KRÓTKO

  Marszałek województwa małopolskiego oficjalnie podał do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach oraz liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

  więcej

 • Od niedzieli odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych

  Za brak odblasków upomnienia i mandaty

  Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

  więcej

 • Stabilizacja na krakowskim rynku mieszkaniowym

  W ciągu ostatnich miesięcy ceny ofertowe używanych krakowskich mieszkań nie uległy dużym zmianom. Są nieco wyższe niż rok temu, ale też nie rosną w ogromnym tempie.

  więcej

 • 27 sierpnia - oficjalny start kampanii wyborczej

  Wybory samorządowe 2014

  Premier zarządził wybory samorządowe. 16 listopada zagłosujemy na radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz włodarzy naszych miejscowości. Druga tura wyborów jest zaplanowana na 30 listopada.

  więcej

 • W czwartek obfite deszcze i tylko 13 st. C

  KRÓTKO

  Synoptycy zapowiadają na czwartek iście jesienną aurę. W Małopolsce należy spodziewać się obfitych ciągłych opadów deszczu, słabych burz oraz temperatury siegającej zaledwie 13 stopni Celsjusza.

  więcej

 • Marszałek Małopolski miał wypadek

  Przegląd prasy

  - Marek Sowa, marszałek Małopolski, trafił do szpitala po tym, jak spadł z roweru podczas wyścigu kolarskiego - poinformowała we wtorek "Gazeta Krakowska".

  więcej

 • W pierwszej połowie roku zginęło już 37 rolników

  To mniej niż przed rokiem, ale ciągle dużo

  11 388 wypadków w rolnictwie w pierwszej połowie tego roku odnotował KRUS. Ciągle zbyt wielu rolników traci życie w okresie prac polowych. W pierwszej połowie tego roku już 37 osób.

  więcej

 • Miliony na naprawianie szkód w Małopolsce

  Klęski żywiołowe w 2014 roku

  Małopolskie samorządy otrzymają 21,6 mln zł na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze komunalnej, które wystąpiły w 2014 roku i były skutkiem zdarzeń o znamionach klęski żywiołowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało promesy na środki z rezerwy celowej budżetu państwa.

  więcej

 • Nocą wichury przeszły nad Małopolską

  Wiatr zrywał dachy i wyrywał drzewa

  Ponad 100 połamanych drzew, 42 zerwane lub uszkodzone dachy - to wstępny bilans wichury, która nocą przeszła nad Małopolską. Wiatr siał spustoszenie w południowo-wschodniej części województwa - w rejonie Nowego Sącza, Tarnowa i Gorlic.

  więcej

 • PO straci władzę w Małopolsce?

  PRZEGLĄD PRASY

  - W jesiennych wyborach do sejmiku faworyt jest tylko jeden - Prawo i Sprawiedliwość, wzmocnione Polską Razem i Solidarną Polską - czytamy w dzisiejszym "Dzienniku Polskim". Zdaniem cytowanego przez autora anonimowego działacza Platformy Obywatelskiej, PO czeka klęska, przed którą już nie sposób uciec.

  więcej

 • Wybory: Po 300 zł za liczenie głosów

  PRZEGLĄD PRASY

  - W tym roku może być wielki bój o miejsca w obwodowych komisjach wyborczych. Dieta za pracę w nich będą ponad dwa razy wyższe niż podczas poprzednich wyborów - informuje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Polski".

  więcej

 • Meteo: Dziś możliwe burze z gradem

  Ostrzeżenie meteorologiczne

  Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało dla województwa małopolskiego ostrzeżenie drugiego stopnia (w 3-stopniowej skali). Dziś po południu w regionie możliwe są burze z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie około 60 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

  więcej

 • Nocne ulewy: Najgorzej na sądecczyźnie

  KRÓTKO

  Wczorajsze wieczorno-nocne ulewy, które przeszły nad Małopolską i Podkarpaciem, najbardziej dały się we znaki mieszkańcom rejonu Nowego Sącza, gdzie w ciągu godziny potrafiło spaść 45 mm deszczu, a lokalne rzeczki w ciągu kilkunastu minut wzbierały o 2-3 metry.

  więcej

 • W nocy burze i intensywne ulewy

  Ostrzeżenie meteorologiczne

  Wieczorem i w nocy (7/8 sierpnia 2014 roku) na terenie województwa małopolskiego prognozowane są burze i intensywne opady deszczu, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru.

  więcej

 • Po ulewach alarmy przeciwpowodziowe

  KRÓTKO

  Po nocnych ulewach alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie limanowskim i myślenickim oraz w gm. Łapanów na terenie powiatu bocheńskiego.

  więcej

 • Pow. limanowski: Gwałtowna burza, duże straty

  KRÓTKO

  Gwałtowna burza z silnymi opadami deszczu przeszła w nocy nad powiatem limanowskim. Lokalne potoki wezbrały zalewając drogi, domy i samochody, zrywając mosty...

  więcej

 • Wicepremier Bieńkowska w Gdowie, czyli "sorry - takie mamy autostrady"

  Otwarto obwodnicę Gdowa

  W niedzielę uroczyście otwarto obwodnicę Gdowa (pow. wielicki). Droga, której budowa kosztowała 40 mln zł, bardzo przyda się kierowcom. W mediach ogólnopolskich zauważono inwestycję dzięki cytatowi z wypowiedzi wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej...

  więcej

 • Ulewy w Małopolsce. Ponad 350 interwencji

  Najgorsza sytuacja była w powiecie wadowickim

  W ciągu ostatniej doby ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom wielu miejscowości w województwie małopolskim. Strażacy interweniowali ponad 350 razy. - Najpoważniejsza sytuacja była w powiecie wadowickim, gdzie podtopionych zostało ok. 400 budynków - poinformowała małopolska straż pożarna.

  więcej

 • Niepołomice: 16 mln zł na przebudowę dróg w Strefie

  Przedsięwzięcie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną gminy

  W Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej (NSI) za 16 mln zł przebudowane zostaną drogi. Umowę w tej sprawie podpisali we wtorek 29 lipca marszałek województwa Marek Sowa i burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Inwestycja ułatwi dojazd do pracy ok. 5 tys. osób oraz zwiększy atrakcyjność inwestycyjną gminy, przyciągając nowych inwestorów.

  więcej

 • Skrzydła Wielkiej Wojny w Muzeum Lotnictwa Polskiego - zdjęcia

  W obiektywie Malopolanin.pl

  Już w najbliższą niedzielę, 27 lipca o godz. 13.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zostanie otwarta jedna z największych ekspozycji lotniczych upamiętniających 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Dzięki wystawie pn. „Skrzydła Wielkiej Wojny” uczestnicy będą mogli przenieść się w historyczną podróż po Polsce i Europie.

  więcej

 • 50 mln euro na ścieżki rowerowe w Małopolsce

  Powstanie zintegrowana sieć tras

  Zintegrowana sieć tras rowerowych z parkingami i miejscami postojowymi ma powstać w najbliższych latach w Małopolsce. Urząd marszałkowski chce przeznaczyć na ten cel aż 50 mln euro.

  więcej

 • "DP": Podróż podmiejskim busem wciąż ryzykowna

  PRZEGLĄD PRASY

  Co dziesiąty samochód na małopolskich drogach ma poważne usterki - tak wynika z kontroli drogowej busów, pojazdów ciężarowych i autobusów przeprowadzonej w miniony poniedziałek wspólnie przez policjantów i inspektorów transportu drogowego. Wyniki akcji omawia w dzisiejszym wydaniu "Dziennik Polski".

  więcej

 • Załamanie pogody. Burze i ulewne deszcze

  Ostrzeżenie meteorologiczne

  - Na południu kraju w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin spodziewane są intensywne opady deszczu i duże ochłodzenie. Spadnie nawet ponad 50 mm deszczu, może dojść do lokalnych podtopień. Temperatura obniży się do zaledwie 15 stopni - informuje serwis twojapogoda.pl.

  więcej

 • Po wakacjach ruszy budowa S7 koło Krakowa

  Koszt inwestycji to ponad 0,5 mld zł

  W sierpniu 2014 r. nastąpi przekazanie placu budowy, a na przełomie sierpnia i września wykonawca planuje rozpoczęcie robót związanych z realizacją tzw. „Trasy Nowohuckiej” . Koszt budowy wschodniej obwodnicy Krakowa to ponad pół miliarda złotych.

  więcej

 • Małopolska: Podtopienia, osuwiska, brak prądu

  Sytuacja pogodowa - stan na godzinę 8.00

  Pomimo intensywnych opadów sytuacja w wpjewództwie będzie się stabilizować. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin opady deszczu w Małopolsce będą się zmniejszać. Główne cieki wodne pozostają w swoich korytach, w żadnym miejscu nie doszło do przerwania wałów.

  więcej

 • Sytuacja pogodowa w Małopolsce (stan na 21:00)

  Komunikat urzędu wojewódzkiego

  W ciągu najbliższych godzin prognozuje się dalsze intensywne opady deszczu, lokalnie do 70 mm (miejscowo, szczególnie w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i suskim – do 100 mm). Opady będą powodować wezbrania rzek, potoków i strumyków, które mogą prowadzić do licznych podtopień. Stany wód w ciekach wodnych będą przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. Możliwe jest utworzenie się fali wezbraniowej.

  więcej

 • Nowy inwestor w Niepołomicach

  KRÓTKO

  Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał w kwietniu kolejne zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Firma PXM swoją inwestycję realizować będzie w podstrefie Niepołomice.

  więcej

 • Kłaj: Pożar hal produkcyjnych. Straty nawet 4 mln zł

  KRÓTKO

  Wczoraj rano /29.04.14r./ około godz. 4:30 niepołomicka policja została powiadomiona o pożarze w zakładzie produkcyjnym na terenie gminy Kłaj. Ogień ugaszono około godz. 8:00.

  więcej